Рівно 25 років тому - 25 лютого 1994 року одеська фігуристка Оксана БАЮЛ стала олімпійською чемпіонкою. На Іграх в Ліллехаммері вона принесла Україні перше олімпійське золото (на фото: в центрі - Оксана БАЮЛ, справа - срібна призерка Ігор американка Ненсі Керіган, зліва - китаянка Сю Чен).

ПРЕТЕНДЕНТ НА МЕДАЛІ

Олімпіада-1994 стала справжнім зірковим часом для спортсменки, яка представляла Одесу. В Норвегію Баюл приїхала в якості одного з претендентів на медалі, і це, звісно, розуміла ії тренер Галина Змієвська. Вона берегла Оксану, як зіницю ока. І навіть не пустила ії на відкриття Ігор. Був мороз «мінус 24» - а зимове екіпірування з України так и не прибуло.

- Якщо ти захворієш, то вся робота трьох з половиною років, яку ми виконали, піде коту під хвіст, - твердо сказала Змієвська.

Оксана послухала тренера і в Ліллехаммері була написана справжня олімпійська казка.

КОРОТКА ПРОГРАМА

На Олімпіаді Оксана виконала, за думкою спеціалістів, одну з кращих коротких програм в історії фігурного катання – в образі чорного лебедя. «Лебедине озеро» Петра Чайковського. Перша частина, лірична, була прикрашена витонченою комбінацією спіралей, у другій – емоції буквально били за край. Незважаючи на помилку в одному з каскадів, судді практично не знизили оцінки. Друге місце після американки Ненсі Керріган.

Bayul olympic 5

23 лютого 1994 року. Оксана БАЮЛ після виконання короткої програми. Зліва - Валентин НІКОЛАЄВ, справа - Галина ЗМІЄВСЬКА).

МАЛЕНЬКА ТРАГЕДІЯ

На тренуванні перед довільною програмою Баюл зіткнулася з німкенею Танею Шевченко, і це могло поставити хрест не тільки на олімпійській медалі, взагалі – на подальшому виступі. На льоду кров – коник Шевченко на три сантиметри увійшов під шкіру, спина була забита. Оксана не може підвестися.

Знаменита Катарина Вітт під руки відвозить до німецьких лікарів. Баюл були накладені шви та зроблена серія ін'єкцій знеболюючих. І ось в такому стані, долаючи біль, Оксана виконувала довільну програму, виконавши п'ять потрійних стрибків, з притаманними їй артистизмом і музикальністю.

ПЕРЕМОЖНА ІМПРОВІЗАЦІЯ

- Коли виїхала на останній потрійний стрибок, бачу – тренери мені кричать: «Дурочка, стрибай на каскад. Тобі потрібен каскад!!!» Я роблю дві перебіжки, стрибаю подвійний аксель і «приліпляю» якийсь маленький незрозумілий стрибок. Ось тільки виїхала, і зіграли останні акорди музики, - так згадувала найважливіші моменти кар’єри Оксана Баюл.

Bayul olympic 10

Bayul olympic 12 1

Після виступу з Оксаною трапилася істерика. Неймовірне напруження не могло не відбитися на психологічному стані спортсменки. Вона ридала на плечі Галини Змієвської не зупиняючись… З іншого боку ії підтримував Валентин Ніколаєв…

Bayul olympic 4

Тим часом, судді вирішували долю олімпійського золота. При гострій конкуренції результат змагань вирішив один голос - німецького судді Яна Хоффмана. За артистизм німець поставив Керріган п’ять і вісім десятих бала. Баюл – на десяту бали більше. Це перемога! 16-річна одеситка – олімпійська чемпіонка.

1994. Ліллехаммер. Оксана БАЮЛ. «Золота» довільна програма «Showtune medley»

Прес-служба відділення НОК України в Одеській області

Підписуйтесь на наш канал в

Cтрілецький клубПартнери:

noc ukraineoblsportodsport logo7chanelreportertennislogo odesaonlineфедерация регби одесской областиТелеканал Odesa Live