Сьогодні, в день звільнення Одеси від німецько-фашистських загарбників, свій день народження відзначає олімпійський чемпіон, майстер кульової стрільби Яків ЖЕЛЕЗНЯК! В 1972 році в Мюнхені він став переможцем у стрільби із гвинтівки по «кабану», що біжить.

Народився Яків Железняк в Одесі за чотири місяці до початку Великої Вітчизняної війни. З початком бойових дій був з родиною евакуйований в тил. Міг загинути ще в зовсім ніжному віці – потрапив під бомбування – спас його дідусь.

ЗНАЙОМСТВО ЗІ СПОРТОМ. ПЕРШІ УСПІХИ

В дев’ятирічному віці Яків повернувся в Одесу, де став серйозно займатися спортом. Довгий час його серце було віддано боксу - мріяв стати знаменитим боксером. Але десь у 15-ть в його життя досить випадково увійшла стрільба. Спочатку тренувався у Михайла Буймовича, потім у Антона Дмитренка.

Zheleznyak 02

Після армії Железняку з великим спортом прийшлося на деякий час зав’язати. Кілька років працював тренером і вже, мабуть, не мріяв про міжнародні п’єдестали. Але покликав його тренер - Антон Дмитренко. Погодився, але з умовою, якщо отримає квартиру – адже мав сім’ю з маленькою дитиною. Отримав. Повернувся в «Динамо». І незабаром різкий скачок результатів. Скачок такий, що потрапив у збірну СРСР. А в наступному році виграв відразу чотири золоті медалі чемпіонату Європи.

Але, незважаючи на міжнародні успіхи, Железняк через воєнні події в Ізраїлі став невиїзним. Всьому виною п’ята графа. І він прийняв рішення завершити кар’єру.

Munhen 72ОЛІМПІЙСЬКА МОТИВАЦІЯ

Але у 1969-му році стрільба із гвинтівки по «кабану», що біжить – а це був улюблений вид Железняка – включили до Олімпійських ігор.

«Я вирішив повернутися, щоб випробувати щастя на Олімпіаді, адже я дуже любив стрільбу», - згадував потім уславлений спортсмен.

Железняк взявся за справу. Виграв кілька всесоюзних змагань. А потім і Спартакіаду СРСР зі світовим рекордом. Але тренерський штаб навідріз відмовився включати одесита у склад олімпійської збірної, мотивуючи це порушенням режиму. Але тодішній керівник спорту Павлов заявив: «Якщо Железняк виграє на Олімпіаді медаль, я йому не тільки дозволю курити, але й пляшку поставлю».

Одеський стрілок витримав неабиякий психологічний тиск – виграв вирішальні контрольні старти, в тому числі міжнародний. І, таким чином, мрія стала реальністю: Железняк відправився на Олімпіаду. Відправився в якості фаворита.

«Я розумів, що тільки випадковість може завадити мені перемогти. Важливо було не допустити розслабленості», - згадував потім спортсмен. Він зберіг максимальну концентрацію. І переміг. Причому зі світовим рекордом. До речі, Олімпіада 1972 року стала найуспішнішою для одеських спортсменів за всю історію виступів на Іграх: чотири золоті та одна бронзова медалі. Такою вона залишається й досі.

Це був пік кар’єри Железняка. Так він становився й потім переможцем чемпіонатів світу та Європи, але такої мотивації займатися стрільбою, як раніше, вже не було. Тому й Олімпіада в Мюнхені так і залишилася єдиною. Єдиною та переможною.

ПІСЛЯ ОЛІМПІАДИ

Згодом він завершив активну кар’єру. Чимало часу приділяв тренерській роботі. Зі стрільби Яків Железняк пішов, але є активним учасником спортивного руху в Одесі. Його часто можна побачити на місцевих змаганнях. Крім того, є організатором щорічного всеукраїнського юнацького турніру пам’яті свого друга Романа Песіна.

Як ми повідомляли, 30 березня сьогоднішній іменинник став лауреатом номінації «Олімпійська слава» ХХІІІ урочистої церемонії «Герої спортивного року»

Колектив відділення НОК України в Одеській області приєднується до багаточисленних вітань на адресу легенди українського спорту та бажає міцного здоров’я та довгих років життя!

Підписуйтесь на наш канал в

Cтрілецький клубПартнери:

noc ukraineoblsportodsport logo7chanelreportertennislogo odesaonlineфедерация регби одесской областиТелеканал Odesa Live