8 вересня 1960 року на Іграх в Римі одеська гімнастка Маргарита НІКОЛАЄВА завоювала першу олімпійську медаль для Одеси, ставши переможницею в командному турнірі, а 9-го – завоювала другу золоту медаль – в опорному стрибку (фото: Скан-копія із книги "Римські репортажі").

Газета «Порто-Франко»

26 березня 2020 року

… В обов'язковій та довільній програмах Ніколаєва, відкриваючи виступи збірної СРСР, змагалася, майже не випробовуючи снаряди. Але як змагалася! Вона зробила для команди навіть більше, ніж було потрібно. Не тільки пройшла всі випробування без зривів, але і зуміла в двох вправах пробитися до фіналів, де розігрувалися медалі на окремих снарядах. А в сумі багатоборства одеситка набрала 75,831 бала, опинившись четвертої серед 124-х учасниць Олімпіади! Тільки трьом стартував останніми подругам по команді - Латиніній, Муратовій та Астаховій - дебютантка програла по кілька десятих бала.

Це була перша олімпійська медаль для Одеси – «золото» збірної СРСР зі спортивної гімнастики в командному турнірі…

Коли збірній вручали нагороди за командну перемогу, Ніколаєва вже жила наступним днем. Днем фіналів в окремих видах…

Rim gold medal 01

…Терми Каракалли (історична споруда в Римі - бані імператора Каракалли, офіційно іменовані Антоніновими. – пресслужба), де відбувалися змагання зі спортивної гімнастики, не вміщали всіх бажаючих потрапити на фінали. Присутність публіки діяло на спортсменів по-різному. Рита чітко контролювала хід подій. Жеребкування на першому снаряді порадувала: опорний стрибок їй виконувати останньої. До того ж і попередній результат у неї найкращий...

Глядачі бурхливо вітали кожен вдалий стрибок. Ось закінчує виступи Латиніна, потім - Муратова. Суми балів суперниць – 19,016 і 19,049. Навіть оцінка 9,5 гарантує одеситці золото.

Ніколаєва виходить на розбіг, потужно відштовхується ногами від містка, потім руками - від снаряда. Після приземлення бачить, як зірвалися зі своїх місць тренери і подруги. Всі вітають: «Ти виграла, виграла!» Перед очима все стрибає. У перемогу віриться і не віриться. Рита знає: їй за умовами змагань покладено ще одна спроба. Вона, хоч золото вже видобуто, хоче неодмінно виконати другий стрибок. Впевнена, що зробить його краще першого. Зрештою їй хочеться, щоб глядачі і судді ще раз подивилися, як вона, Маргарита Ніколаєва, вміє стрибати.

Зосередитися важко. Але, взявши себе в руки, Рита сміливо йде на другу спробу. Її політ чудовий. Оцінка – 9,766 бала, а сума - набагато вище, ніж у суперниць (19,316).

У книзі «Римські репортажі», що вийшла незабаром після Олімпіади-60 про турнір гімнасток писали: «Особливо вразила всіх Маргарита Ніколаєва. Новачок на Олімпіаді, вона наважилася показати всьому світу стрибок, на який досі не наважувалася жодна жінка. Щоб зробити такий стрибок , потрібно володіти неабиякою силою. Однак Ніколаєва зуміла домогтися надзвичайної граціозності і м'якості виконання найважчого «чоловічого» вправи. А адже навіть члени виконкому Міжнародної федерації визнали, що судді оцінювали виступ гімнастки суворіше, ніж всіх інших.

І все-таки Ніколаєва перевершила всіх, показала, що її перший крок на Олімпіаді - крок майстра».

Одеська гімнастка довела: при виконанні стрибка літом чоловіча сила не потрібна. Весь секрет - в швидкому розбігу і хорошому поштовху.

Rim gold medal 03

Диплом Маргарити НІКОЛАЄВОЇ за перемогу в опорному стрибку на Олімпійських іграх-1960

Пресслужба відділення НОК України в Одеській області

за матеріалами сайту газети «Порто-Франко»

Підписуйтесь на наш канал в

Cтрілецький клубПартнери:

noc ukraineoblsportodsport logo7chanelreportertennislogo odesaonlineфедерация регби одесской областиТелеканал Odesa Live