10 квітня, як відомо, відзначив свій день народження олімпійський чемпіон, знаменитий одеський стрілець Яків ЖЕЛЕЗНЯК. До вашої уваги перша частина цікавого інтерв’ю з нашим уславленим спортсменом, в якому він розповів про свій шлях до олімпійської перемоги, розпочинаючи з дитинства.

ДИТИНСТВО

Zhelrznyak det 1- Народився я в звичайній одеській родині в квітні 41-го року, - згадував Яків Ілліч. – Батько - інженер за освітою, закінчив Політех, мама - медик, як раз в 1941 року, коли почалася війна, вона закінчила медичний інститут. Тоді, до речі, випускники інституту, її однокашники, були спрямовані на фронт. Маму, тому що у неї був на руках дитина, це не торкнулося, нас разом з дідусем відправили в тил. У тил переправляли кораблем разом з пораненими, і десь під Новоросійськом ми потрапили під бомбардування. І, дідусь, за розповіддю мами, рятуючи мене, прив'язав до себе простирадлом і стрибнув у човен. А через кілька днів ми зустрілися з мамою у Владикавказі. Чим він мене годував весь цей час, важко сказати. Через якийсь час ми опинилися в Самарканді, в якому прожили до 1944 року, коли звільнили Одесу. Спочатку сюди викликали дідуся для участі у відновленні міста, він за освітою був медиком. А за ним потягнулися і ми з мамою. Але, виявилося, що нам ніде жити. Наша квартира виявилася зайнята якоюсь дуже важливою людиною. Маму викликали в місцеву Луб'янку, прозоро натякнули, що нам краще покинути місто. Мама, взявши мене, вирушила до Кисловодська, де їй запропонували місце завідуючої відділенням. Там пройшло моє дитинство. А вже в 1951 році ми повернулися до Одеси. Тут мама почала працювати в санаторії інвалідів Великої Вітчизняної війни, в якому пропрацювала до самої пенсії.

- Ви нічого не говорите про батька?

- Під час війни сталася трагедія, яких було багато тоді. Батько, як я говорив, був інженером, і працював на заводі імені 16-го партз'їзду, зараз, якщо не помиляюся, це завод ковальсько-пресових автоматів. Цей завод евакуювали в тил. Однак, батько залишився з нами, проти від'їзду сім'ї була моя бабуся по лінії матері, і воював в оборонному батальйоні зі своїм братом. Але, в один момент, нас евакуювали в тил, а батько залишився тут. У підсумку він був розстріляний разом з братом на очах у своїх батьків. Так, принаймні, мені розповідали. Уже ставши старше, я спробував дізнатися подробиці про сім'ю свого батька, адже від батька у нас залишилася лише одна фотографія на віньєтці при випуску з інституту. І лише наприкінці 1990-х із «Книги пам'яті», в якій зібрана інформацію про загиблих в Одесі, я дізнався ім'я-по батькові своїх дідуся і бабусі по лінії батька, роки їх народження.

- У Кисловодську якось зі спортом перетиналися?

- Спортом я там не займався, хоча, звичайно, цікавився: читав газети, слухав репортажі нашого відомого коментатора Вадима Синявського. І так виходило, що моя уява домальовувала більше, ніж було насправді. Те повоєнне покоління, взагалі, було дуже спортивним. За існуючою тоді ідеологією, людей необхідно було відвернути від церкви, від інших речей, а спорт добре виконував цю, скажімо так, місію. Спорт був цікавий багатьом, він захоплював маси народу, трибуни стадіону були забиті під зав'язку. Коли я в Одесі вперше побачив стадіон, це був «Спартак», я дивився на нього так, наче це було щось неймовірне, наприклад, Сікстинська капела. Звичайно, ходив на футбол, як і в Кисловодську. Але, це було, не так глобально, як в Одесі, - більше на аматорському рівні, на великій галявині, яка ділилася, якщо не помиляюся на п'ять частин, люди, бувало по коліно в багнюці, грали в футбол. Мені, здавалося, що це майстри. Загалом, в Кисловодську, я спортом не займався, був уболівальником.

- Але в Одесі ви вже перекваліфікувалися в спортсмена?

- У порівнянні з Кисловодська, Одеса - це була цивілізація, більше спокус: театри, кіно, звичайно, спорт. Мені навіть довелося зіграти в футбол за місцевий «Спартак», хоча, я зараз розумію, що цей спорт був не для мене. Більш-менш серйозно я зайнявся боксом, пам'ятаю великих одеських боксерів, коли вони ще були молодими. Для нас, пацанів, легендарною постаттю був, такий боксер, як Леонід Сараєв.

ВАЖКИЙ ВИБІР

- Ви перебували в пошуку: бокс, футбол...

- Так, можна і так сказати. І тільки, коли я після закінчення 7-літки надійшов в машинобудівний технікум, в моє життя увійшла стрільба. У нас був чудовий воєнрук Михайло Григорович Буймович, він був дуже суворим, його боялися навіть більше, ніж директора, або завуча. Пройшов війну, майор, досконало знав німецьку мову, був почесним громадянином одного з німецьких міст. Дуже хороша людина - на ювілеї технікуму, випускники різних років, які досягли в житті серйозних висот, так кожен з них в трійці улюблених викладачів назвав Михайла Григоровича: «Він був шалено строгим, але в той же час доброзичливою, дуже «діяльною» людиною, він робив людям добро» - так про нього відгукувалися. Я записався до нього в стрілецький гурток, але незабаром він сказав: «До мене можеш не ходити, будеш тренуватися зі збірною технікуму». В цьому була його дивовижна особливість. Адже багато тренера бояться втратити здатного вихованця, щоб разом з ним не втратити своє ім'я.

Михайло Григорович розумів, що, якщо він не може більше нічого дати своєму учневі, він рекомендував учня більш кваліфікованому наставнику, щоб той мав можливості подальшого зростання.

- А в збірній технікуму така можливість була?

- Звичайно. Михайло Григорович запросив тренувати цю команду кращого, я вважаю, тренера, за всю історію Одеси Антона Дмитрович Дмитренко, який працював також тренером в товаристві «Динамо». У той час одночасно зі стрільбою продовжував займатися боксом. Але, через якийсь час, мабуть, побачивши в мені якісь задатки сказав: «Бокс і стрільба не надто сумісні види спорту, необхідно зробити вибір». Однозначного «так» на користь стрільби з мого боку не було, я більше схилявся до боксу, тоді він продовжив: «Май на увазі, у тебе великі здібності, не знаю, чого ти досягнеш в боксі, але в стрільбі ти точно досягнеш великих успіхів». Наскільки він вірив в те, що говорив, не знаю, але в підсумку він, як то кажуть, вгадав. І слава Богу.

- Його слова зіграли головну роль у вашому виборі?

- Я б так не сказав, все-таки я мріяв стати боксером. І створював собі приклади для прагнень. Наприклад, у нас на дошці пошани висіла фотографія з гучною, для мого сприйняття підписом: «Другорозрядник Білошкуренко». І я також хотів стати досягти такого спортивного звання. Але, тим не менше, незабаром я зробив свій вибір на користь стрільби. Взагалі, Антон Артемович був специфічним тренером, працював не як всі, працював тільки з юнаками, так як доросла динамівська команда була укомплектована. У ній були і прикордонники, і конвойники, і пожежники, спортсмени рівня не нижче першого розряду, які в разі потреби могли виступити на внутрішніх змаганнях. А юнаків Антон Артемович готував по потребі для якихось певних стартів. І це приносило плоди: юнаки одеської облради «Динамо» вигравали всі, що можна було виграти. А першим виграним для мене змаганням стала Спартакіада ​​укрради «Динамо», за що отримав невеликий Кубок і жетон переможця. А в стрільбі з коліна я навіть встановив рекорд укрради. Мені тоді було 18 років. Крім того, Одеса несподівано для всіх виграла Спартакіаду ЦР «Динамо», що проводилася в перший і останній раз. У ній брали участь близько 50 команд з усього Радянського Союзу. Змагання проходили під Львовом на прикордонному стрільбищі містечка Великі Мости. Ця перемога стала для багатьох шоком, адже багато республік комплектувалися, як збірні команди. В цьому ж році я закінчив технікум і пішов працювати токарем на «Январку», продовжуючи тренуватися.

- Цікаво було працювати на заводі?

- Так, хоча спочатку було і дуже важко. Три-чотири місяці я працював на токарному верстаті, а потім ми почали освоювати перший в Одесі зубозавкруглювательний верстат. Наша бригада з трьох осіб, працюючи у три зміни, обслуговувала сім верстатів. Виходиш на зміну і контролюєш роботу кожного з верстатів: щось міняєш, щось підганяєш. Загалом, було досить цікаво. Але, прийшла пора йти в армію. Мені пощастило: старший тренер СКА зі стрільби забрав мене до себе, як раз була потреба в спортсменах першого року служби. Армійські стрілецькі змагання мають певну специфіку: в команді виступають троє дорослих спортсменів і один віком не старше 20 років.

Zheleznyak 02 1

З «ДИНАМО» В АРМІЮ

- А як же «Динамо»?

- Це окрема історія. Ще працюючи на заводі, я перестав ходити тренуватися в «Динамо». Сталося це не відразу. Приходжу якось на тренування, а Антон Артемович мені каже: «Ян, ти знаєш, у мене з'явився перспективний хлопець, він буде виступати за юнаків в наступному році, адже ти вже не можеш виступати. В інтересах команди я йому віддав твою гвинтівку». Мені він дав іншу гвинтівку, але наступного разу сталася така ж історія. Загалом, він мені дав зрозуміти, що на мене він вже не розраховує. Читалося: «З юнацького віку ти вийшов, а серед дорослих у мене є і більш сильні хлопці». Це я вже потім з віком зрозумів. Бувало, я приходив, а у нього на мене не було часу. Бачачи таке ставлення, я пішов з «Динамо». Але, несподівано для мене самого, на «Январці» сформувалася досить непогана стрілецька команда. На заводі начальником гідравлічного цеху працював такий стрілок, як Серенко, який їздив на Олімпіаду 1952 року народження, але через хворобу не брав участі в ній. Працювали також досить сильні майстра спорту зі стрільби. Загалом, вийшла досить непогана команда. У підсумку ми виграли чемпіонат області серед виробничих колективів. А колектив фізкультури, який переміг на відомчому чемпіонаті, представляв відомство на відповідному чемпіонаті. А коли проводилося міжвідомче змагання, представники «Динамо» здивувалися, побачивши досить сильний колектив ДСТ «Авангард», який представляла «Январка». І внесли мене в динамівську команду запасним в особистій першості.

- Як ви відреагували на це?

- Мене викликав голова обласної федерації і пояснив ситуацію, сказавши мені, що я повинен зробити вибір: «Ти працюєш на заводі, але в «Динамо» відкріплення не взяв». Я підходжу до Дмитренко, моє природне запитання: «Чому?» став поштовхом до невеликого діалогу. Він відповів: «Ти ж динамівець, як же ти будеш проти нас виступати». «Я ж працюю на заводі і повинен за нього виступати». «Але, ти ж наш вихованець» - наполягав Антон Артемович. «Я ж більше, ніж півроку не ходжу в «Динамо». «Так, будь ласка, гвинтівка чекає тебе». Проте, я виступив за «Январку», хоча, десь в глибині мене терзали сумніви. У підсумку ми перемогли на цих змаганнях.

- В армії ви відразу ж потрапили в спортроту?

- Ні, не відразу. Мені запропонували, спочатку виступити за армійців на зональному турнірі, потім, при вдалому результаті, на фінальному, і лише в кінці року, останньою групою відправити в частину. Після прийняття присяги я повернуся назад в спортроту. Я був тільки «за», адже в одеській армійській команді виступали найсильніші в місті стрілки. Після місяця тренувань команда Одеського військового округу (надалі ОдВО. - пресслужба) поїхала на зональний турнір в підмосковне Голіцино і виграла його. Я виступив досить добре: посів одне перше місце і одне друге місце. Але, для мене було несподіванкою, що наші армійські зірки стрельнули гірше мене. Думав, що їм просто не пощастило. Адже уява малювала зірок, легенд стрільби.

ЗНАЙОМСТВО З «КАБАНОМ»

- Потім був ще чемпіонат Збройних сил СРСР?

- Саме тоді я вперше ознайомився з широкою стрілецької програмою, вона була неймовірно різноманітна: бойові, снайперські гвинтівки, автоматні стрільби, стрільба по «оленю», по «козулі» (пізніше була замінена на кабана. – пресслужба) і багато іншого . Було дуже цікаво і видовищно. Перший раз побачив, як стріляють по «оленю», по «козулі». «Олень» просто, красень. Мішень знаходиться на відстані 100 метрів, по якій стріляють з бойових гвинтівок - таке відчуття, що знаходишся на полюванні. Саме незадовго до старту змагань, які проводилися в Тбілісі, мені запропонували перекваліфікуватися, сталося це на пароплаві, який віз нас в Батумі. Взагалі, я стріляв тільки в двох видах: малокаліберна гвинтівка («стандарт» і лежачи), і мені, в інтересах команди запропонували виступити в стрільби по мішеням, які рухаються - по «оленю» та «козулі», у видах які вважалися найслабшим нашим місцем (на Олімпійських іграх-1972 була стрільба по «кабану, що біжить». – пресслужба). «Як? У цих же видах я повний нуль». «Нічого навчимо» - заспокоїли мене. Вчив мене, як його називали, тато одеського оленя, майстер спорту Федір Сташевський. Дав мені свою гвинтівку, розповідає і показує: сюди будеш цілитися, так будеш підкидати, а там будеш ловити мушку. Перезаряджаючи, засадив собі затвором в щоку. Загалом, і сміх, і гріх. Стрільба швидкісна, бойова гвинтівка з патронами 7,62 мм - такий компот, що я, взагалі, не уявляв, що я можу показати в результаті. Я в діоптр головою не потрапляю, а через нього треба ще побачити мушку, а на неї ще «посадити» «оленя». «Мама рідна, куди мене засунули?!» - думав я. І, десь півтора дня, коли ми пливли в Батумі, я вчився підкидати гвинтівку.

- Як пройшов дебют?

- Як вам сказати. Після моїх пострілів довелося ремонтувати паркан.

- ???

- При стрільбі по мішені, яка біжить, зволікати не можна, адже вона зникає за парканом, і, пиши-пропало. Так ось, практично кожен постріл я «ліпив» в свіжовідремонтований паркан. Природно, раз по раз сиплеться штукатурка. А завідувачем тиру був грузин і на ломаній російській мені сказав: «Ей, слюшай, хто рэмонт будет делать?». Загалом, в «козулі» я зайняв залізне останнє місце. Як, втім, і в «олені», в якому підсумковий результат визначався за сумою одиночних і подвійних пострілів. Але, окремо в «одиночних» і «дуплетом» я не був останнім, що мене дуже здивувало. «Так я ще не втрачена людина», - подумав я. Але, сама динаміка стрільби по мішені, що біжить, мені сподобалася. А через тиждень ми стріляли на чемпіонаті Збройних Сил України у Львові.

- У Львові ви продовжили свої пізнання в новому для себе виді стрільби?

- Так, на цих змаганнях, до яких ОдВО округ ставився на відміну від інших, не дуже серйозно, я знову закривав «дірки» в «олені» та «кабані». Але, тим не менше, на мене в цих видах особливо не розраховували, я стріляв в останній зміні, причому з гвинтівки Федора Сташевського, своєю у мене ще не було. Більш досвідчені закінчили стріляти і пішли грати в доміно. В одиночних я, несподівано для себе, стрельнув вище першого розряду і виявився кращим в команді. Приходжу в готель, «старики» запитують: «Як стрельнув?». «196» - відповідаю і читаю неприховане здивування на їхніх обличчях. На наступний день дуплети, для мене, непідготовленого до цього виду, просто «смерть» - два постріли за 4 секунди, а потім ще й перезарядити. Сташевський «потрапив» очок 185, другий номер - 172. А норма майстра спорту становила 200 очок з 250. Знову ж я стріляв останнім. У готелі «старики» запитують: «Що потрапив?». «193» - повідомляю я неприхованою радістю в душі. Вони кидають «кістки» і біжать на стрільбищі, не вірячи в почуте. Ніякого обману: «193». Потім вже чув розмови: «У нас є ще один« оленебій».

Zheleznyak vintovka 2

АРМІЙСЬКІ БУДНІ

- І після цього вас відправили в частину, на присягу?

- Так, і, відправляючи мене туди, сказали: «Пройдеш карантин (курс молодого бійця. - пресслужба), приймеш присягу і повернешся назад, в спортроту». Потрапив в мотострілкову дивізію в Бєльцях. Практично всі так і вийшло: проповзав все, що належить, пробігав, все що належить, як справжній солдат, але в спортроту я повернувся нескоро. Після карантину мене розподілили в роту «регулювальників» (таку роль ми повинні були виконувати на навчаннях). В роті було приблизно 100 чоловік, з яких сім чоловік - хлопці з Кавказу, і десь 90 солдатів, з яких кожен мав хоча б одну судимість. Загалом, та ще частина. Зазнав всі тяготи армійського життя, але ж це був січень-лютий. Я, давай писати листи в спортроту: «Коли ви мене заберете звідси?», Думав, що про мене вже забули, адже минуло п'ять місяців з початку служби. Але, я не шкодую, що я пройшов це - хороша була школа життя. Але, одного разу, перед нічним караулом, прийшла звістка, яку я чекав дуже давно. Командир роти, чудовий сам по собі мужик повідомив мені: «Іди забирай документи, і їдь в Одесу-маму». Два рази повторювати мені не треба було. І через деякий час, нехай і з невеликими пригодами, опинився в Одесі.

- Вимушений простій якось позначився на результатах?

- Спочатку, так. Але, з часом пішов результат. У тому ж, 61-му році я став майстром спорту в «олені», виграв першість Одеського округу, ледь не став призером Спартакіади Збройних Сил України. Що цікаво, крім звичайних видів кульової стрільби – «оленя», «кабана», гвинтівки лежачи та стандарту, я також виступав, не дивуйтеся, в стрільбі з лука, яка тільки вводилася в Радянському Союзі. І показав кращий результат в команді. На чемпіонаті Збройних сил я, взагалі, виступив досить вдало, виконавши норматив «майстер спорту СРСР» в трьох видах програми. У наступному році я став чемпіоном України, а 63-м встановив свій перший рекорд України. Причому, встановив його досить випадково, в той день мені дуже щастило, я не був готовий до такого високого результату. Потрапив до збірної Збройних Сил України, щоправда, в другу команду, в першій четвірці стріляли потужні, класні стрілки. І незабаром вже брав участь в Спартакіаді народів СРСР у складі збірної України поряд із заслуженими майстрами спорту Романенко, Бобруном. І своїм виступом, думається, каші не зіпсував.

- На той час уже довелося звільнятися з армії?

- Так, це і сталося, в 1963 році, хоча мене хотіли залишити, адже тоді я вже був першим номером команди ОдВО. Обіцяли квартиру, а вона б мені не завадила - на той час у мене вже була дружина і дитина. І я схилявся до того, щоб залишитися. Але, не склалося. Під час у нас в окрузі відбулася надзвичайна пригода, після якого стрілецьку команду розігнали, звільнили всіх спортивних начальників. І, коли настав час звільнятися, мені, по суті, і розмовляти було ні з ким. Хотів вступати за Політех, але, мені не дали, завадили чергові армійські змагання. Єдиний інститут, в який я встигав подати документи, виявився Педін, так я опинився на кафедрі фізвиховання. І анітрохи не шкодую про це. Там же я познайомився з відомим одеським боксером Ромою Песіним, з яким дружив до останніх років його життя.

- Зі спортом на серйозному рівні було закінчено?

Далі буде

Інтерв'ю Влада ЄФІМОВА

Пресслужба відділення ОК України в Одеській області

Олімпійська слава Одеси. Яків ЖЕЛЕЗНЯК: «Тільки випадковість могла завадити мені перемогти на Олімпійських іграх». Частина друга 

Підписуйтесь на наш канал в

Cтрілецький клубПартнери:

noc ukraineoblsportodsport logo7chanelreportertennislogo odesaonlineфедерация регби одесской областиТелеканал Odesa Live