Володарка олімпійської ліцензії у стендовій стрільбі, представниця ЦОП в Новій Долині і ФСТ «Колос» Ірина МАЛОВІЧКО підбила підсумки спортивного року та розповіла про олімпійську підготовку.

2020-й

- Рік вийшов неоднозначним, адже, як відомо, у березні був оголошений карантин у зв’язку з пандемією коронавірусу і, найголовніше – скасовані Олімпійські ігри, - відзначила Ірина на початку бесіди. - Десь на два місяці ми випали з тренувального процесу – неможна було стріляти, що для нас, стрільців, дуже великий термін. Зазвичай, ми відпочиваємо лише місяць – після закінчення сезону.

Після відновлення тренувань ми також не давали високого навантаження, адже не знали, коли відбудуться перші національні змагання. На них я вже поїхала з новою рушницею – «Перацці». Мій тренер Микола Мільчев запропонував відразу, з офіційних стартів, розпочати звикати до неї – напрацювати, так би мовити, змагальний досвід.

Цілком логічно, що на початку виходило не дуже добре. Була дуже засмучена, але розуміла, що результат прийде згодом, через тренування, адже рушниця, дійсно, дуже гарна. Тож, в цілому, змагальний сезон, який тривав три місяці, пройшов не дуже добре. Зрозуміла, як стріляти з нової рушниці, вже наприкінці спортивного року, коли розпочався регулярний тренувальний процес. Тренування були посиленими, навіть більшою мірою, ніж в минулому сезоні, коли ми також готувалися до Олімпіади. Тренування проходили двічі на день. Поставила рекорд рушниці, розбивши 121 мішень, який дорівнює моєму особистому рекорду і рекорду України, який я поставила в 2019-му. Думаю, що ця рушниця допоможе мені в подальшому добитися високих результатів.

НОВА РУШНИЦЯ

- В чому полягає момент адаптації до нової рушниці?

- Коли ти виходиш на свій майданчик на своєму стенді зі своєю рушницею, у тебе є певний таймінг, все відбувається, можна сказати, на автоматі, мають значення навіть зайві двадцять грамів, адже м’язи звикли до певної роботи. А що говорити, коли вага нової рушниці аж на 200 грамів вище, ніж попередньої. Мені спочатку було навіть важко ії носити, не говорячи вже про стрільбу. Звісно, м’язи почали реагувати на цю додаткову вагу, і на змаганнях я швидше втомлювалася. Нова рушниця, звісно, краща за попередню – мені зручніше з нею, комфортніше, але, після дванадцяти років роботи з іншою зброєю, до іншої дуже важко адаптуватися – з нею все по-іншому, впритул до дрібниць. Ось ці важливі дрібнички в поведінці рушниці треба було дуже ретельно вивчити у тренувальному процесі, перед тим, як вона стала приносить результат.

Malovichko 2020 02

На змаганнях, теж все буде по-іншому, ніж на тренуваннях, де в тебе є можливість експериментувати, адже немає відповідальності за результат. Але, як я говорила вище, одна справа – тренувальний досвід, зовсім інший – змагальний, тобто в стресовій ситуації. Його мені ще належить отримати. Тому зміна зброї для спортсмена дуже важливий момент, адже з ним він проводить увесь час. Наприклад, мисливець, якщо гарне полювання, зробить двісті пострілів за тиждень, а стрілець – може за одне тренування зробити чотири сотні. А таких тренувань у нас п’ять-шість на тиждень в період навантаження.

- Скільки пострілів робите в період навантаження?

- Всі ці роки, коли ми ще не було олімпійської підготовки, ми робили по двісті пострілів за тренування, а їх було три-п’ять на тиждень в залежності від погоди та циклу підготовки. В період навантаження, який тривав десь два тижні, робила по чотириста пострілів за тренувальний день. Це велике фізичне навантаження, тож в цей період необхідно і відповідне відновлення, зокрема, масаж.

Malovichko 2020 03

З ДУМКОЮ ПРО ОЛІМПІЙСЬКІ ІГРИ

- Розкажіть, яка програма підготовки до Олімпійських ігор?

- На даному етапі у нас невеличкий відпочинок, вже ближче до змагань, які заплановані на кінець лютого, розпочнемо стріляти. Потім буде ще низка стартів, зокрема, чемпіонат Європи у травні. Думаю, що в період підготовки до Олімпійських ігор будуть тренувальні збори, але основна база підготовки була закладена у грудні.

- Поговоримо про Олімпійські гри. Чи бачили ви перемогу вашого тренера Миколи Мільчева на Іграх в Сіднеї у 2000-му році?

- В 2000-му році я точно не дивилася Олімпійські ігри, оскільки мені були лише сім років. Але знала, що він виграв, тому що мої батьки дуже раділи його перемозі. Святкування з цього приводу пам’ятаю дуже добре – мій батько теж стрілець, і саме він, до речі, згодом мене привів займатися стендовою стрільбою. Втім, батько записав Олімпіаду-2000 на касету після якогось фільму, і вже потім, у свідомому віці, коли вже займалася стрільбою, передивлялася переможний виступ Миколи Миколайовича, котрий, як ви знаєте, і привів мене до завоювання олімпійської ліцензії.

Malovichko 2020 11

- Якісь думки виникли після того, як передивилися цей відеозапис?

- Звісно. Але наврядчи я собі уявляла повною мірою, як це – виграти Олімпійські ігри. Бачила, як люди цілують землю після перемоги, плачуть від щастя, як буквально божеволіють від емоцій. Олімпіада стала для мене великою ціллю і мрією, тим більше що олімпійський чемпіон знаходиться поруч зі мною і може мені передати свій переможний досвід.

Представляю себе на вищій сходинці п’єдесталу, як лунає гімн України, дуже хочу це зробити, але більший акцент роблю на тому, щоб цього досягти. Олімпійські ігри – це не чемпіонат України, це велика відповідальність перед країною, перед моїми близькими, перед моїм тренером, перед профільним Міністерством.

В 2019-м я була на відкритті Європейських ігор і відчула всю масштабність, атмосферу цього спортивного свята. На чемпіонатах світу та Європи немає – як на чемпіонаті України. Прокинувся, поїв та поїхав на стенд. Звісно, все це хвилююче, але на Олімпіаді все буде по-іншому – я це відчула на Європейських іграх. Від емоцій, які відчула на відкритті, відходила дуже довго. Відчувала, що знаходжуся серед кращих спортсменів континенту. А на Олімпіаді це, гадаю, буде масштабніше, і за емоціями в тому числі. І до цього треба теж готуватися, перед усім психологічно, щоб спокійніше ставитися до того, що відбувається навколо та бути максимально зосередженою на своєму старті.

- Миколі Мільчеву ставили питання щодо Олімпійських ігор, адже він брав участь у чотирьох Олімпіадах?

- Ні, я не запитувала, але він періодично розповідає про них, ділячись зі мною своїм досвідом. Я приблизно розумію, як там, на Іграх, але поки сама не відчую, не побуваю там – складно щось говорити. Моя задача – максимально підготуватися: і фізично, і технічно, і психологічно. Щоб моє тіло, мій розум в необхідний момент були готові до змагань, були готові впоратися з емоціями і сконцентруватися саме на стрільбі.

- Розумію, що проста участь в Олімпійських іграх вас явно не влаштує, так?

(Здивовано) – Ну, звісно ж, кого ж це влаштує?! Якщо ти туди потрапив, маєш використати свій шанс. Він же тебе не просто так був даний. Ти маєш бути достойним учасником Олімпіади. Маєш зробити все від себе залежне, щоб виправдати надії, які на тебе покладаються, щоб не було соромно за свій виступ. Ти маєш віддячити своїм виступом тим людям, які в тебе вірили, які тебе підтримували на своєму спортивному шляху, які дуже багато в тебе вклали. Не маю право підвести людей, не маж підвести себе. Мене це дуже сильно мотивує.

Malovichko 2020 04

Пресслужба відділення НОК України в Одеській області

Підписуйтесь на наш канал в

Cтрілецький клубПартнери:

noc ukraineoblsportodsport logo7chanelreportertennislogo odesaonlineфедерация регби одесской областиТелеканал Odesa Live